Detta är en av flera intervjuer med Eskilstuna Jaktskytteklubbs nyligen uttagna landslagsskyttar i sporting under 2023. Läs huvudnyheten via denna länk »

* observera att när intervjun gjordes var det inte klart att Isac skulle åka till EM

Isac Johansson, juniorlandslaget VM Engelsk Sporting och juniorskytt EM Fitasc Sporting

Han har nyligen fyllt 18 år, han pluggar andra året på gymnasiet (ekonomi) och har bara tävlat i några få år men har redan visat sig vara en bra sportingskytt, så pass att han i år kommer få representera Sverige i ett världsmästerskap och ett Europamästerskap!

Hur känns det att bli uttagen i det svenska landslaget och få åka på ett världsmästerskap?

Det känns roligt, men det känns som en väldigt stor grej. För jag har inte varit någon sån där superskytt som haft några direkta förväntningar när jag började skjuta om att jag skulle bli med i något landslag. Jag sköt mest för att det var kul. Det ska bli jävligt kul att få dra iväg utomlands!

Är det en dröm som går i uppfyllelse?

Ja, det är ju så att när man började skjuta så ansåg man ju att de här landslagsskyttarna var ju gudar och de skulle man aldrig kunna slå. Men det hade varit riktigt kul att få dra i väg utomlands och vara med på de här riktigt stora tävlingarna.

Som så många andra skyttar börjar man sin karriär genom att följa med sina föräldrar och provar på att skjuta lerduvor. I Isacs fall var det pappa som skjutit mycket skeet och lät Isac få testa. Han tyckte såklart det var kul och sen fortsatte det bara. Till slut blev det en inbiten tävlingsskytt av honom.
Sedan han började med sitt tävlingsskytte på allvar vid 2021-2022 har han hunnit med många tävlingar och fått fina meriter med sig.

Du har på bara några år hunnit bli 4:e bästa junior i SM Engelsk Sporting och Fitasc, har fått flera topplaceringar i a och b-klassen i Mälarcupen, du har vunnit flera jägarduvor som junior samt blivit Kommunmästare i Engelsk Sporting. Vad är din största prestation hittills enligt dig?

Det skulle jag nog vilja säga var när jag vann kommunmästerskapet. Det var riktigt kul när man fick en medalj. Det är ju ändå kommunmästerskap, att vara bäst i kommunen och inte bara i juniorklass utan också i den stora klassen. Det tyckte jag var riktigt kul.
Och sen kanske första gången jag vann en C-klass i Mälarcupen, det var också väldigt kul.

Hur laddar du upp inför en tävling?

Det beror lite på, men jag går upp en halvtimme innan vi åker, äter en macka. Lyssnar på musik i bilen. Ibland blir det att jobba på morgonen. Jag jobbar på svinfarm så jag går upp klockan 02:00.

En stor del i tävlandet är också att hantera sina känslor, sin nervositet och hålla koncentrationen på topp. Som ung har man oftast lättare att hantera sådant och i Isacs fall är det bara när det vankas final eller särskjutningar som nervositeten kan göra sig påmind lite grann, men han vet minsann hur man tacklar sådant – man biter ihop och gör det ändå! Så talar en mästare, inte sant?
Men vilka andra mästare ser en blivande mästare upp till?

Har du någon förebild inom skyttet?

Det är ju landslagsskyttarna som till exempel Richard (Berg) & Fredrik (Malmström, flerfaldig Svensk mästare //red. anm.) som man anser står högt över en. Jag har som mål att komma ikapp en vacker dag.

Isac har varit medlem i Eskilstuna Jaktskytteklubb sedan 2019-2020 efter ett kortare medlemskap i en annan skytteklubb.

Hur kommer det sig att du valde att bli medlem hos just oss?

Det var ganska stor klubb, ni hade öppet mycket. Och ni verkade vara väldigt engagerade. Så det var nog de 3 största anledningarna till att jag började.

Nu är det drygt 3 månader kvar till VM, hur ska du ladda upp inför detta?

Det får bli att träna mer, åtminstone lika mycket. Träna lite mer på högre nivå. Och sedan helt enkelt skjuta mer tävlingar. Försöka komma iväg så mycket som möjligt.

Vad har du för mål 2023, förutom att vinna VM så klart?

Kanske vinna lite mer Mälarcuper. Kanske gå och vinna något kommunmästerskap igen eller klubbmästerskap, åtminstone i juniorklass.

Vi som känner dig vet att du har en väldigt stöttande och skytteintresserad familj, bl.a. en lillebror som också är en duktig juniorskytt i vår klubb.
Kommer hela familjen åka med till VM och stötta dig på plats?

Inte hela familjen men morsan följer med.

Känns det tryggt att ha någon med sig?

Ja det känns bra, så jag inte går vilse någonstans i England.

Eskilstuna Jaktskytteklubb önskar Isac all lycka i England och på Cypern!

Intervju: Isac Johansson, juniorlandslaget VM Engelsk Sporting

Genom att fortsätta använda denna webbplats godkänner du användandet av kakor. Mer information

Dina cookie-inställningar för denna webbplats är satt till ”tillåt cookies” för att ge dig den bästa upplevelsen. Om du fortsätter använda webbplatsen utan att ändra dina inställningar för cookies eller om du klickar ”Godkänn” nedan så samtycker du till detta.

Stäng