Detta är en av flera intervjuer med Eskilstuna Jaktskytteklubbs nyligen uttagna landslagsskyttar i sporting under 2023. Läs huvudnyheten via denna länk »

Richard Berg, herrlandslaget EM Fitasc Sporting och VM Engelsk Sporting

Richard är ett välkänt namn i vår klubb och behöver väl egentligen ingen närmare presentation. Att få representera Sverige i större mästerskap är inte något nytt det heller, för det har han fått göra förr. Men nu i år blir det två stora mästerskap efter varandra där Richard får ta på sig de svenska färgerna igen!

Hur känns det att åter igen bli uttagen i det svenska landslaget och få åka på ett EM och VM?

Det känns superkul! Det blir på något sätt ett kvitto på att all tid jag lägger på skjutbanan också utvecklar mig och tar mig framåt i mitt skytte. Det är dessutom häftigt att få representera Sverige och att få tävla utomlands.

När Richard gjorde en flytt in till centrala Eskilstuna slutade han nästan helt med jakten några år. Istället tog han fram hagelbössan och åkte till skjutbanan och började där sin karriär som hagelskytt. Sedan 2016-2017 har han aktivt tävlat med bl.a. jägarduvor och mälarcuper. Men karriären har också tagit honom ut i landet och i världen. Han har även blivit en del av Skyttesportförbundets elitsatsning. Allt detta skytte har gett honom flera fina vinster och utmärkelser.

Du har bara under de senaste åren bland annat vunnit Mälarcupen, tagit SM-guld och brons i Compak Sporting, fått flera lag-sm-medaljer och blivit klubbmästare i trap ;). Vilka är dina största prestationer enligt dig under din karriär hittills?

Ja, SM guldet var såklart väldigt häftigt och lite oväntat så det är svårt att slå. Men därutöver så var min 9:e plats på Cyperns GP och 27:e plats på VM i Sydafrika i Compak Sporting något som jag rankar väldigt högt.

Hur laddar du upp inför en tävling?

Jag ser till att sova gott, äta ordentligt med frukost på tävlingsdagen. Har något med mig för att fylla på batterierna och dricka kontinuerligt under tävlingen.

I vår intervju med Isac fick vi veta att en av hans förebilder är just Richard. Men en toppskytt som Richard, har han några sådana?

Har du någon förebild inom skyttet?

Inte direkt men jag har nog kollat alla Youtube-klipp som finns på de största inom sporten. Försöker ta godbitarna ifrån alla och anpassa det så det passar mig. Men ska man nämna någon så är det såklart George Digweed* som är en legend inom sporten.

* George Digweed, England, är en av världens absolut bästa skyttar med ett 30-tal världsmästartitlar, över 20 europamästerskapstitlar och 12 världscupsegrar i sportingdisciplinerna

Förutom att vara en av klubbens elitskyttar är Richard också vår tävlingsansvarige som ser till att vi genomför stora som små tävlingar under åren. Vi får väldigt ofta goda recensioner efter våra tävlingar och under många år har också väldigt många duktiga skyttar skjutit för just vår klubb.

I Eskilstuna JSK har det funnits många duktiga tävlingsskyttar, några på elitnivå med landslagsplatser precis som du – vad är det som gör vår klubb så attraktiv och bra för tävlingsskyttar tror du?

Vi har en superfin anläggning som möjliggör att vi kan träna på alla typer av duvor. Vi har generösa öppettider, många skjutledare som vill utveckla klubben framåt, vi försöker att ändra banorna ofta så att skyttar inte blir ”duktiga hemmaskyttar” utan att de utvecklas hela tiden och så har vi fått ihop en ungdomsgrupp som skjuter mycket och vill utvecklas vilket gör att klubben går i samma anda.

Det blir ganska många timmar på skjutbanan för Richard, dels för eget skytte, dels styrelsearbeten för klubbens räkning och ombyggnationer på banorna.
Finns det tid till någon fritid kan man undra. Det verkar så!

Vad gör du förutom att skjuta lerduvor, på fritiden t.ex.?

Haha vad gör jag inte? Jag jobbar heltid som brandman i Eskilstuna, har en liten byggfirma på sidan av. När jag väl är ledig så umgås jag med min sambo, fiskar, spelar padel och cyklar mountainbike.

Tävlingar, och dess resultat, är vad Richard är mest känd för och nu stundar trots allt ett par roliga veckor med många spännande skjutningar. Med lång erfarenhet och duktiga kamrater i landslaget så finns det chanser till bra placeringar i mästerskapen som kommer.

Vad har du för mål 2023, förutom att vinna EM eller VM förstås?

Haha ja, vinna EM guld eller VM guld vore såklart det ultimata men ska man vara realistisk så är kanske en lagmedalj i EM eller VM ett realistiskt mål. Man skjuter ju med bly utomlands och svårighetsgraden och skyttet skiljer sig stort ifrån hur vi utövar sporten i Sverige.

Det är nu bara en månad kvar till EM, hur ska du ladda upp inför detta?

Jag har precis kommit hem ifrån ett träningsläger på Cypern där jag haft möjlighet att skjuta bly och träna på den sortens duvor. Annars skjuta regelbundet och träna på de duvorna som jag är mindre bra på.

Eskilstuna Jaktskytteklubb önskar Richard all lycka i England och på Cypern!

Intervju: Richard Berg, herrlandslaget EM Fitasc Sporting och VM Engelsk Sporting

Genom att fortsätta använda denna webbplats godkänner du användandet av kakor. Mer information

Dina cookie-inställningar för denna webbplats är satt till ”tillåt cookies” för att ge dig den bästa upplevelsen. Om du fortsätter använda webbplatsen utan att ändra dina inställningar för cookies eller om du klickar ”Godkänn” nedan så samtycker du till detta.

Stäng