Vi vill be alla våra medlemmar och besökare att vara lite extra försiktiga när man vistas i Hugelsta.

Den senaste tiden har vi fått in rapporter om att det finns det en person som uppges lida av psykisk ohälsa som uppehåller sig kring Hugelsta. Personen i fråga har vid flertalet tillfällen tagit kontakt med medlemmar i både vår förening och grannföreningarna.

Vi vill uppmana alla som rör sig på skjutbanan att se till att vara extra uppmärksamma på sina vapen samt runt våra lokaler.
Om ni konfronteras av denne person på ett sätt som upplevs obehagligt eller hotfullt, kontakta polisen.

Meddela gärna oss i styrelsen i ett senare skede så att vi kan ha en överblick över hur omfattande problemet är.

Styrelsen, Eskilstuna Jaktskytteklubb. 2022-10-25

Viktigt meddelande till våra medlemmar och besökare

Genom att fortsätta använda denna webbplats godkänner du användandet av kakor. Mer information

Dina cookie-inställningar för denna webbplats är satt till ”tillåt cookies” för att ge dig den bästa upplevelsen. Om du fortsätter använda webbplatsen utan att ändra dina inställningar för cookies eller om du klickar ”Godkänn” nedan så samtycker du till detta.

Stäng